Monday, June 30, 2014

Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Week 3:  Recipe Costing
Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Last week we shared our Food Costing Spreadsheet with you.  Today we are going to show you how to take your spreadsheet and cost out each of your recipes.

First, you need to download your free Recipe Costing Sheet and then open up your Food Costing Spreadsheet. Then grab your favorite recipe.  


Today we are going to work with a smaller version of our Chicken and Rice Recipe.
Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Start in your Dish #1 section.  List all your ingredients in the item column and the amount needed next to it.  Use the Food Costing Spreadsheet to help you cost out the recipe.  If the item you are looking for isn't on the costing sheet, you may have to come up with the price yourself.  Make sure to add the total cost.

Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

More on to each of the other dishes and insert the recipe information.  If you have a recipe like Homemade Bread, you don't want to use the price for the entire recipe.  My bread recipe makes 4 loaves.  So I cost out the recipe and then divide it by 4.  This gives me the price per loaf.  (Did you notice?  I spend .59 cents for 1 loaf of bread!!  Who said homemade doesn't save money)

Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Once you have all your dishes costed out, return to the top of the costing sheet.  At the top, list out each of your dishes and their total cost.

Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Add all the dishes in the meal up.  This is the total cost for the entire meal.  If you want to know the cost per person:

Total cost of the Meal / # of people = Amount per person

$7.57 / 4 = 1.89 per person

My meal of Chicken and Rice Casserole, Green Beans, and Homemade Bread cost me a total of $7.57.  Can anyone show me a healthier, more cost effective way to feed a family?  Making food homemade or even semi-homemade is going to save you money and be better for you in the long run.

Don't believe me?  Try it yourself! 
Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Once you've costed out your meals, add them to your family binder or your recipe binder to refer to each time you meal plan.

Don't forget to follow along and see all the awesome guest posts.




Recipe Costing for Organize Me! Sizzlin' Summer

Last summer for our Organize Me!!  Sizzlin' Summer, I shared our Family Binder Printables.  This summer I have decided to go a bit more indepth and share how I get my kitchen and menu organized.  You can download last years printables and use them for this years organizing series.



Menu Planning and Recipe Costing Series by GYCT

Week 4:  Recipe Round-Up
Week 5:  Reusable Grocery Bag Free PDF Pattern
Week 6:  Recipe Storage Ideas
Week 7:  Food Organization Ideas
Week 8:  Free Apron Pattern
Week 9:  Kitchen Organizing Round-Up


2 comments:

  1. I really like this post and it came at the right time! I just moved to Cedar Falls on my own for the summer, so figuring out the cost per recipe is very helpful because I am learning how to budget. I also like how you referred to your previous post and gave your readers something else to look as-therefore increasing your page views and time spent on your page. Keep up the good work!

    ReplyDelete
  2. I just used this today to figure dinner and 1.28/person! Yay! :)

    ReplyDelete